Ditt fylke

 

Opplyste om Grønn utdanning

Som et samarbeid mellom Nes Bondelag og Nes Bygdeungdomslag i Hedmark ble det i slutten av januar holdt åpent møte om grønn utdanning for 23 deltagere

Nes Bondelag tok initiativ om samarbeid med bygdeungdomslaget på Nes om å arrangere et åpent møte med grønn utdanning som tema. Møtet fant sted i Kaffebua på Hvams Brænderi onsdag den 25 januar. Vi håpet på godt oppmøte, og det ble det. Vi endte opp med 23 interessere deltagere. De fleste var bondelags –og bygdeungdomslagsmedlemmer, men det var også andre interesserte som møtte opp.

Flere foredragsholdere

Programmet bestod av foredragsholdere fra forskjellige grønne utdanninger og Hedmark Bygdeungdomslag. Deretter avsluttet vi med mat og kaffe.

Leder i Nes Bondelag, Simen Hulleberg sto for åpningen og ønsket velkommen. Deretter fikk leder i Hedmark Bygdeungdomslag, Erik Krogrud ordet. Han fortalte om NBU’s satsning på Grønn Utdanning, noe som er et viktig tema innen Bygdeyngdomslagene. Her fikk vi høre om BU generelt og om hvor viktig det er å ha framtidstru og å være framtidsretta. Bruk av media er også viktig. Her er omdømmebygging et stort ord. Levende bygder er det BU er ute etter, derfor er bygdepolitikk en stor del av dette.

Rektoren på Jønsberg var neste foredragsholder, og informerte om hva Jønsberg er og hva de gjør. Her går det mye i naturbruk. De har trua på å legge til rette for elevenes interesser. Noe av det spesielle med Jønsberg er at de har mange kulturer og tradisjoner, men at de samtidig er i stadig endring og utvikling. Jønsberg har nå et nytt, moderne storfjøs som faktisk førte til flere søknader enn vanlig, men dessverre lider de av mye frafall.

Vea fagskole var også representert denne kvelden. Vea ble godkjent som fagskole i 2007 og tilbyr som de andre denne kvelden, grønne fag. Her kan man velge mellom blomsterdekoratørutdanning, gartnerstudier og fagskoleutdanning. Tilslutt ble Blæstad introdusert. Blæstad tilbyr utdanning innen agronomi, landbruksteknikk og økologisk landbruk. De har nå fått utprøvd en ny studiemodell som viser seg å fungere veldig bra.

Opplysende

Helt til slutt ble foredragsholderne takket og fikk hver sin glassflaske med den lokale, Nes-produserte Braastad-eplenektaren. Mange denne kvelden visste minimalt om disse skolene fra før, så inntrykket er at dette var en opplysende og interessant kveld for alle. Grønn utdanning er noe både Bygdeungdomslaget og Bondelaget brenner for, og det er en glimrende måte for dere andre BU-lag å samarbeide med Bondelaget på. Sleng dere på! Informer folket!

Tekst og foto: Nes bondelag